GAZETKA SZKOLNA wydawana w GIMNAZJUM nr 3 w LUBLINIE im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP przez KOŁO DZIENNIKARSKIE pod kierunkiem pani EWY KOŻUSZEK.
Blog > Komentarze do wpisu

Ideały są jak gwiazdy...

Co sądzę o myśli Bernarda Shawa - „Ideały są jak gwiazdy, jeśli nawet nie możemy ich osiągnąć, to należy się według nich orientować"?
Człowiek w swoim życiu potrzebuje idei, które nadają sens jego działaniu. Słowa Bernarda Shawa mówią o tym, jak bardzo ideały są człowiekowi potrzebne. Nawet jeśli nie uda się nam nigdy z nimi zrównać, to mogą wyznaczyć naszemu życiu drogę oraz sprawić, że będziemy dążyć do doskonałości, nieustannie pracując nad sobą. Spoglądanie w gwiazdy zawsze sprzyjało marzeniom, snuciu planów i fantazji. Z drugiej strony gwiazdy, dzięki swym układom na niebie, pomagały żeglarzom i podróżnikom orientować się w stronach świata oraz umożliwiały odnalezienie właściwej drogi. Podobnie jest z osobami wyrażającymi swoim życiem pewne ideały. W wielu dziedzinach można wskazać ludzi, którzy osiągnęli sukces dzięki swoim marzeniom i poprzez swoją postawę życiową są godni naśladowania. 

Jedną z dziedzin życia, w której ideały są źródłem sukcesów, jest sport, zarówno wyczynowy, jak i rekreacyjny. Zwycięstwa piłkarzy, lekkoatletów, czy kolarzy, nie byłyby możliwe, gdyby nie kierowali się  ideami sprzyjającymi uczciwej rywalizacji. Niektórzy z nich, ciężko pracujący na swoje wyniki, stają się wzorami do naśladowania. Dzięki takim osobom jak Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch czy Robert Lewandowski, wiele osób zaczęło uprawiać sport i marzyć o olimpijskich medalach oraz mistrzowskich pucharach. Być może ktoś z młodego pokolenia, kto zainteresował się sportem, zafascynowany sławą naszych sportowców, również stanie na podium za kilka lat. I nawet jeśli nie uda się to każdemu, uprawianie sporu ma wiele korzyści - gwarantuje zdrowie i ładną sylwetkę, uczy dyscypliny, pracy nad sobą oraz zdrowej rywalizacji. Przede wszystkim idea sportu pomaga uwierzyć w siebie i w swoje możliwości.

Ideałem, który pociąga młodych ludzi, może być sława związana z aktorstwem. Wiele osób chciałoby podzielić los gwiazd i wstępować w światowych produkcjach filmowych, grać u najlepszych reżyserów, zdobywać nagrody na festiwalach i udzielać wywiadów. Aby zostać aktorem, niezbędny jest talent oraz lata ciężkiej pracy i nauki. Niestety, tak jak w przypadku sportowców, nie każdy może liczyć na sukces, trzeba mieć dużo szczęścia, by zrobić zawrotną karierę w tej dziedzinie. Jednak zawód aktora, nawet jeśli nie jest się twarzą z pierwszych stron gazet, może być zajęciem ciekawym. Zrealizowanie marzeń o byciu aktorem pozwala przysparzać widzom nie tylko rozrywki, ale umożliwia także przekazywanie rzeczy ważnych np. związanych z istotnymi wartościami czy naszą historią.

Dla niektórych osób ważną ideą, którą chcieliby kierować się w życiu, jest potrzeba niesienia pomocy innym ludziom. W tej dziedzinie również moglibyśmy znaleźć wiele osób godnych naśladowania, które pokazują, że ideał ten może stać się sposobem na życie. Przykładem może być Matka Teresa z Kalkuty, która całe swoje życie poświęciła pomocy chorym, ubogim oraz sierotom. Za swoją działalność otrzymała Pokojową Nagrodą Nobla, a przez Kościół Katolicki została uznana za błogosławioną. Współcześnie wiele osób podąża jej śladem, starając się pomóc potrzebującym, między innymi w Afryce i innych biednych krajach. 

Matka Teresa może wydawać się niedościgłym ideałem, ale idea bezinteresownego pomagania może przyświecać działaniom również w warunkach lokalnych. Pomaganie chorej sąsiadce w zakupach, czy uczestnictwo w charytatywnych zbiórkach starej odzieży, też jest realizacją idei pomocy innym, która uczy, jak dzielić się szczęściem, jakie zostało nam dane. Dzięki takim działaniom można sprawić, że w otaczającym nas świecie będzie więcej dobra.

Wiele osób niesłusznie uważa, że ich marzenia i ideały skazane są na zapomnienie, tak jak dla przeciętnego człowieka nieosiągalne wydają się gwiazdy. Nie jest to słuszny sposób myślenia. Mówimy o sięganiu do gwiazd, gdy ktoś chce zdobyć coś, co wydaje się nieosiągalne. Warto uparcie dążyć do wybranego ideału, bo tylko dzięki takim staraniom może okazać się, że to, co wydawało się osiągalne, jest jednak możliwe. Na szczęście w świecie, w jakim żyjemy, jest miejsce dla idealistów, którzy dążą do realizacji marzeń i często udaje się im je spełniać.

Paulina Adamska klasa 3d

niedziela, 07 czerwca 2015, gimnazjalista.lublin

Polecane wpisy